Abeceda komuniciranja
Kroz ovaj projekt, Udruga koristi inovativne pristupe u zagovaranju za prava djece s razvojnim teškoćama i osoba s invaliditetima, a dugoročni cilj je stvoriti inkluzivno društvo koje poštuje razlike i prihvaća invaliditet kao dio ljudske raznolikosti. Projekt se fokusira na poticanje razvoja inkluzivnog društva i pružanje socijalnih usluga s pristupom temeljenim na ljudskim pravima, istraživanju i razvoju aplikacije za potpomognutu komunikaciju (PK) ili augmentativnu komunikaciju (AAK). Cilj projekta je osigurati jednakost prava djece i osoba s razvojnim teškoćama/invaliditetima unutar lokalne zajednice, prihvaćajući invaliditet kao dio ljudske raznolikosti. Projekt uključuje izradu softverskih alata, posebno aplikacije za pametne uređaje, koja će omogućiti poboljšanu komunikaciju i podršku za svakodnevne situacije kao što su zdravstveni pregledi, socijalna prava i obrazovanje. Cilj je stvoriti besplatnu i dostupnu aplikaciju koja će odgovarati potrebama svih dobnih skupina i biti usmjerena na svakodnevni život i situacije pojedinaca te povećati društvenu participaciju ranjivih skupina, poboljšati dostupnost i pristupačnost zdravstvenih i socijalnih usluga te unaprijediti socijalnu uključenost djece i osoba s razvojnim teškoćama putem razvijenih alata koji se implementiraju primjerice u školski i obrazovni sustav.
Aktivnosti projekta:
➢ Provedba istraživanja o inkluziji obuhvatit će širok spektar sudionika, uključujući osobe s teškoćama, roditelje djece s teškoćama, stručnjake različitih područja djelovanja te zdravstvene djelatnike. Ovo istraživanje će pružiti dublji uvid u izazove s kojima se suočavaju te omogućiti raznolike perspektive. Osobe s teškoćama bit će aktivno uključene u istraživački proces, donoseći neprocjenjiva iskustva i uvide. Također, uključit će se i roditelji djece s teškoćama čija perspektiva će biti važna u razumijevanju potreba djece i obitelji. Ključno je uključiti stručnjake iz različitih područja koji će svojim znanjem doprinijeti kvaliteti istraživačkog izvješća. Sudjelovanje zdravstvenih djelatnika također će biti od izuzetne važnosti. Ovaj multidisciplinarni pristup omogućit će stvaranje sveobuhvatnog i relevantnog izvješća, postavljajući temelje za daljnje zagovaranje inkluzivnih politika i praksi.
➢ Temeljem prikupljenih rezultata istraživanja razviti ćemo funkcionalnu aplikaciju za potpomognutu komunikaciju (PK) ili augmentativnu komunikaciju (AAK) koja će biti dostupna i besplatna za preuzimanje za pametne uređaje na Google Play i App Storeu.
➢ Povećana svijest lokalne zajednice o pravima osoba s razvojnim teškoćama/invaliditetom kroz objave na web servisima Udruge koje se odnose na predmetnu tematiku (plaćenih i neplaćenih), medijske objave, okrugle stolove.
Odobrena sredstva: 45.078,05 €
Trajanje projekta: 18 mjeseci (01.01.2024.-30.06.2025.)
Kontakt: Nevia Krupljanin, udruga.autizam.rijeka@gmail.com
Projekt Udruge za skrb autističnih osoba naziva “Abeceda komuniciranja” financiran je sredstvima Europske unije u okviru Programa Impact4Values. Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Novosti iz projekta: