Rana intervencija

Udruga autizam Rijeka

Rana intervencija je skup usluga i podrški koje su osmišljene kako bi pomogle djeci s teškoćama u razvoju ili rizikom od njih, te njihovim obiteljima, u najranijim fazama života do navršene treće godine, a najdulje do navršene sedme godine. Cilj rane intervencije je prepoznati i odgovoriti na razvojne potrebe djeteta što je ranije moguće, kako bi se maksimalno iskoristio njihov potencijal i smanjile moguće dugoročne posljedice.

Odstupanje u razvoju, razvojni rizik ili razvojne teškoće Hrvatski Zavod za socijlni rad utvrđuje na temelju mišljenja liječnika specijaliste neonatologa ili pedijatra, a iznimno liječnika druge odgovarajuće specijalizacije ili stručne procjene.

Usluga rane razvojne podrške odobrava se djetetu radi poticanja razvoja i uključivanja u širu socijalnu mrežu, 

Ključni aspekti rane intervencije uključuju:
  • Procjena: Identificiranje razvojnih kašnjenja ili teškoća kroz stručne procjene.
  • Individualizirani planovi: Razvijanje prilagođenih programa koji odgovaraju specifičnim potrebama djeteta.
  • Podrška obitelji: Edukacija i podrška roditeljima u razumijevanju i reagiranju na potrebe djeteta.
  • Terapije i usluge: Pružanje različitih terapija (fizikalna, govorna, okupacijska) i drugih podrški koje pomažu u razvoju vještina djeteta.


Rana intervencija je ključna jer se mozak djeteta najintenzivnije razvija u prvim godinama života, te pravovremena podrška može značajno utjecati na njihov kasniji razvoj i kvalitetu života.

Pružanje usluge

Rana intervencija ključna je usluga koju pružamo od 2008. godine s ciljem podrške djeci s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima. Naša misija je prepoznati i reagirati na potrebe djece u najranijoj dobi, kada je podrška najdjelotvornija i može značajno poboljšati njihov razvojni ishod.

U sklopu rane intervencije, nudimo individualizirane programe prilagođene specifičnim potrebama svakog djeteta, kao i mogućnost sudjelovanja u grupnim radionicama koje potiču socijalizaciju i razvoj vještina u zajedničkom okruženju. Naš stručni tim, koji uključuje logopede, edukacijske rehabilitatore, socijalne pedagoge, psihologe i druge specijaliste, radi zajedno kako bi osigurao sveobuhvatan pristup. Kroz procjenu, ciljane terapije i kontinuiranu podršku, pomažemo djeci da razviju vještine potrebne za svakodnevni život i socijalnu interakciju.

Osim toga, pružamo individualni i/ili grupni psihosocijalni suport roditeljima, kao i različita predavanja za roditelje i skrbnike, kako bismo ih osnažili i educirali u vezi s izazovima i mogućnostima u razvoju njihove djece. Također provodimo procjenu korištenjem ADOS instrumenata, koji su međunarodno priznati alati za dijagnostiku poremećaja iz autističnog spektra.

Rana intervencija ne samo da poboljšava život djece, već i jača cijelu obitelj, stvarajući temelje za sretniju i ispunjeniju budućnost. Ako sumnjate da vaše dijete ima razvojne teškoće ili ste dobili preporuku za ranu intervenciju, obratite nam se s povjerenjem. Naš tim je tu da vam pruži potrebnu podršku i smjernice na ovom važnom putu.