O nama

Naša priča započela je 1992. godine, kada smo se kao roditelji djece s autizmom odlučili ujediniti kako bismo osigurali osnovne uvjete za njih i stvorili prilike za njihovu inkluziju u društvo. U to vrijeme, naš grad nije imao inkluzivne skupine u vrtićima, razredne odjele prilagođene djeci s autizmom, niti specijalizirane ustanove koje bi pružile potrebnu podršku i obrazovanje. Suočeni s tim nedostatkom, nekolicina nas roditelja odlučila je djelovati. Naš cilj nije bio samo osigurati bolji život za vlastitu djecu, već za svu djecu s autizmom u našem gradu. Kroz upornost i suradnju, uspjeli smo inicirati otvaranje prvih inkluzivnih skupina u dječjim vrtićima, što je bio prvi korak prema stvaranju okruženja u kojem svako dijete ima priliku za ravnopravno sudjelovanje. Naša misija nije stala na tome. Zajedničkim naporima, inicirali smo osnivanje Ustrojbene jedinice Centra za autizam Zagreb u našem gradu, koja je pružala specijaliziranu podršku i obrazovanje djeci s autizmom. Danas, ta jedinica djeluje kao samostalna odgojno-obrazovna ustanova pod ingerencijom Grada Rijeke, koja kontinuirano radi na pružanju kvalitetnog obrazovanja i podrške našoj djeci. Kako su godine prolazile, kroz prizmu vlastite djece uvidjeli smo potrebu za odvajanjem odraslih od najmanjih. U konačnici, naš trud se isplatio 2021. godine, kada su naši odrasli korisnici dobili svoj vlastiti Odjel za autizam pri Centru za rehabilitaciju Rijeka. Ovaj značajan korak omogućio je bolje prilagođene programe i specifičnu podršku odraslim osobama s autizmom, pružajući im priliku za daljnji rast i razvoj u okruženju koje odgovara njihovim potrebama. Iako smo kroz protekle godine postavili kamen temeljac u pružanju socijalnih usluga za djecu i osobe s autizmom, naš rad tu ne staje. Ostaje još puno posla kako bismo osigurali da naša zajednica bude jednako uključiva za sve članove društva. Ponosni smo na sve što smo postigli kao zajednica roditelja. Naša borba za prava djece s autizmom promijenila je obrazovni sustav u našem gradu, stvorila inkluzivnije društvo i osigurala da svako dijete, bez obzira na svoje karakteristike, ima priliku za sretan i ispunjen život.Svjesni smo izazova koji su pred nama, ali s jednakom odlučnošću nastavljamo raditi na ostvarivanju inkluzivnijeg društva.

Što smo sve postigli?
  • 1992. godine otvaranje dvije vrtićke skupine za djecu s autizmom, tada u vrtiću Krnjevo
  • 1996. godine otvaranje Centra za autizam, podružnice Rijeka
  • 2001. godine dobivene su dvije učionice na uporabu u prostoru OŠ Turnić
  • 2001. godine otvorena je  skupina za djecu s autizmom u vrtiću u Crikvenici
  • 2003. godine, otvorena je još jedna vrtićka skupina u  Dječjem vrtiću Rijeka, PJ  Maestral u Rijeci (ukupno 3)
  • 2004. adaptacija prostora za tri vrtićke skupine djece u Dječjem vrtiću, PJ Maestral u Rijeci
  • 2004. najavljeno je preseljenje Centra  u novu zgradu (obzirom na povećani  broj djece i potrebom za više prostora) – prostor Centra za radno – proizvodne  aktivnosti odraslih osoba s invaliditetom na Potoku u Rijeci
  • 2008. godine Centar za autizam – Zagreb, ustrojbena jedinica Rijeka dobio je na raspolaganje prostor u Ružićevoj 14
  • 2011. godine preseljenje Centra za autizam – Zagreb, ustrojbena jedinica Rijeka na lokaciju S. Vončine 1, na Potoku, te samostalnost ustanove Centra za autizam Rijeka od 2018. g.
  • 2021. godine prelazak odraslih osoba s autizmom u Odjel za autizam pri Centru za rehabilitaciju Rijeka
  • 2021. godine u suradnji s KBC-om Rijeka osmislili smo pilot projekt KBC- putovnice za osobe s autizmom
  • 2023. Postavljanje prvih komunikacijskih ploča za potpomognutu komunikaciju na javnim površinama i odgojno-obrazovnim te kulturno-umjetničkim ustanovama u gradu Rijeci
  • 2024. godine u partnerstvu s KBC-om Rijeka i Domom zdravlja PGŽ-a proveli smo edukacije56’=
    zdravstvenog osoblja i uveli smo komunikacijske knjižice za potpomognutu komunikaciju u zdravstveni sustav te postavili u prostor nove bolnice “Žena i dijete”, interaktivne panele s integriranim softwerom za potpomognutu komunikaciju u zdravstvenom okruženju
  • 2024. godine izradili smo 4 edukativno-inkluzivne slikovnice za djecu temeljene na stvarnim situacijama i obrascima ponašanja djece i osoba s autizmom te izveli kazališnu predstavu za djecu temeljenju na slikovnicama
Što radimo?

Naša udruga pruža podršku roditeljima djece s autizmom kroz razne aktivnosti i resurse. Sastanci članova udruge održavaju se svaki drugi utorak u mjesecu u 17:30 h u prostoru Udruge, gdje roditelji dijele svoja iskustva i pružaju podršku novopridošlima. Fokusiramo se na poboljšanje standarda i razvoja skrbi za osobe s autizmom, informiranje roditelja o njihovim pravima prema zakonu o socijalnoj i mirovinskoj skrbi, te poticanje rane intervencije i suradnje između roditelja i terapeuta za napredak djeteta. Također pružamo grupno i individualno uključivanje roditelja u psihosocijalni suport, podržavajući ih u suočavanju s izazovima.

Podržavamo kontinuirano usavršavanje našeg stručnog tima i ističemo potrebu za cjeloživotnom brigom o osobama s autizmom. Osiguravamo uključivanje djece u predškolske i osnovnoškolske programe, te pružamo dnevni boravak i radnu okupaciju za osobe s autizmom iznad 21. godine, kao i stacionar i životne zajednice za one čiji roditelji nisu u mogućnosti brinuti o njima. Aktivni smo u izgradnji zakonodavnih okvira za poboljšanje života djece i osoba s autizmom u Hrvatskoj. Oblikujemo inkluzivno društvo za sve naše dionike kroz javna zagovaranja za jednakost u društvu na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini. Također pratimo događanja vezana uz autizam i surađujemo s drugim centrima i udrugama kako bismo pružili najbolju moguću podršku našim članovima.

Zalaganja za izmjene?

Samo u protekle dvije godine, predsjednica naše Udruge, ujedno i predsjednica SUZAHA, djelovala je kao aktivni član Povjerenstva Vlade Republike Hrvatske za osobe s invaliditetom. Također je članica sljedećih radnih skupina:

  • Radna skupina za izradu i donošenje izmjena Zakona o socijalnoj skrbi
  • Radna skupina za donošenje Zakona o osobnim asistentima
  • Radna skupina za donošenje Zakona o inkluzivnom dodatku
  • član je uže radne skupine za ranu intervenciju u djetinjstvu
  • član je Povjerenstva za ravnopravnost spolova Primorsko-goranske županije

Predsjednica udruge na sastancima s resornim Ministarstvima i u Povjerenstvu Vlade RH za osobe s invaliditetom ističe koncept sustavne skrbi za osobe s autizmom, u kojem Rijeka ima veliku ulogu.

Udruga je važan dionik lokalne zajednice u kojoj aktivno sudjeluje u kreiranju politika i prioriteta osoba s invaliditetom. Svojim dugogodišnjim zalaganjem redovito smo uključeni u kreiranje planova razvoja socijalnih usluga na području PGŽ-a. Udruga, to jest Predsjednica kao predstavnica Udruge, članica je Savjeta za socijalnu skrb Primorsko-goranske županije na kojima dolazi do planiranja i kreiranja Socijalnog plana i Akcijskog plana socijalnih usluga. Tim putem se omogućuje ukazivanje na potrebe djece i osoba s autizmom i njihovih obitelji.
Aktivni smo dionici Projekta Rijeka  – zdravi grad u koji smo uključeni od njegovog osnutka, skupa sa drugim srodnim udrugama putem kojega rješavamo problematiku osoba s invaliditetom na području Grada Rijeke.

   Članica smo:

Lidija Penko

Predsjednica udruge

  Jedna od osnivačica naše organizacije i majka autistične princeze Nine!

Aktivna je na područjima povezivanja dionika za daljnji rast i razvoj Udruge, suradnje s medijima za senzibilizaciju lokalne zajednice, te partnerstva s domaćim i stranim stručnjacima i organizacijama radi povećanja kapaciteta Udruge i pristupačnosti usluga korisnicima. Također održava i razvija sektorsku suradnju, unapređuje odnose s jedinicama lokalne samouprave. Sudjeluje u analizi, praćenju i kreiranju javnih politika u području autizma, te organizira i održava redovite mjesečne sastanke članova Udruge. Predsjednica Udruge je istovremeno i predsjednica Saveza udruga za autizam Hrvatske (SUZAH) te predstavlja Hrvatsku u Vijeću Autizma Europe (Association Autism Europe). Na godišnjim skupštinama Autism Europe, Lidija Penko izvještava Vijeće o poštivanju prava osoba s autizmom i usklađenosti usluga s konvencijama i zakonima europske legislative te informira o postignutim mjerama i provedbi aktivnosti, posebno na području zdravstvene zaštite, socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja. Na taj način Udruga aktivno sudjeluje u izgradnji demokratskog, otvorenog, uključivog, socijalno pravednog i održivog društva.

Nevia Krupljanin

Tajnica udruge

Stratstvena aktivistica za prava djece s razvojnim teškoćama i administrativni mogul!

Doprinijela je razvoju društvenog i javnog zagovaranja za potrebe djece s razvojnim teškoćama te implementaciji različitih oblika zagovaranja koji odgovaraju modernom načinu života. Umjesto klasičnih oblika zagovaranja, fokusirali smo se na postizanje društvene jednakosti kroz razne aktivnosti i sadržaje za djecu s razvojnim teškoćama u njihovim zajednicama. To uključuje postavljanje komunikacijskih ploča na javnim površinama i u zdravstvenom sustavu, kao i razvoj softvera za pametne uređaje. Također je i  koordinatorica volontera i menadžmenta volonterskog programa te je značajno doprinijela razvoju volonterskih programa Udruge, što je rezultiralo povećanjem broja aktivnih volontera i održavanjem inkluzivno-podržanih volonterskih akcija. Ima višegodišnje iskustvo u apliciranju, provedbi, administriranju i izvještavanju programa i projekata na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini, kao i u upravljanju projektnim ciklusom i timom. Također, ima dugogodišnje iskustvo u radu s marginaliziranim skupinama te članovima njihovih obitelji.

Dolores Šverko Marinović

Administratorica udruge

   Izvor pozitivne energije, uvijek nasmijana i spremna pomoći svakome!

Ubrzo smo prepoznali njezinu izuzetnu motiviranost, spremnost na rad, proaktivnost i posvećenost zadacima. Ističe se svojom izvanrednom predanošću i značajnim doprinosom unapređenju naših aktivnosti. Svojim radom obogaćuje našu organizaciju kroz različite aktivnosti. Ona s puno entuzijazma organizira i vodi radionice za djecu i roditelje, što čini s nevjerojatnom energijom i pažnjom. Njezina svakodnevna korespondencija s roditeljima i korisnicima je srdačna i podržavajuća, uvijek nastojeći pružiti najbolju moguću podršku. Također, odlikuje se izvrsnim komunikacijskim vještinama u suradnji s partnerskim i suradničkim organizacijama te izvoditeljima na projektima. Osim toga, njezina sposobnost da učinkovito upravlja administrativnim poslovima unutar udruge čini je neprocjenjivim članom našeg tima. Njezina proaktivnost i posvećenost zadacima su temelj za uspjeh naših projekata, a njezina prisutnost donosi pozitivnu atmosferu i motivaciju svima oko nje.